#EkoŚroda: Co zrobić z choinką po świętach?

Zwyczajowo rozbieramy ją w Święto Trzech Króli lub drugiego lutego, choć są to tylko daty umowne - wszystko zależy bowiem od tego, czy zaczęła już gubić igły. Mowa oczywiście o choince, pod którą jeszcze kilka dni temu znaleźć mogliśmy bożonarodzeniowe prezenty. 


Co możemy zrobić, gdy nasze świąteczne drzewko zacznie usychać? Jedną z opcji jest przesadzenie jej - jeśli kupiliśmy choinkę w donicy, powinniśmy zostawić ją tam aż do momentu ustania mrozów. Możemy także wykorzystać igły i mniejsze gałązki jako ściółkę. 


Skoro choinka jest drzewkiem i ulega biodegradacji, oznacza to, że może zostać wywieziona z powrotem do lasu? Absolutnie nie! W świetle ustawy choinka jest odpadem mogącym stanowić zagrożenie dla leśnego ekosystemu, a wyrzucenie jej do lasu stanowi wykroczenie. 


Poza przesadzeniem choinki lub wykorzystaniem jej pozostałości jako ściółki możliwe jest także pozbycie się jej w całkowicie ekologiczny i bezpieczny sposób. Jak to zrobić? Z naszą pomocą!  Choinki traktujemy jak odpady wielkogabarytowe, dlatego też prosimy o wystawianie ich zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów.