#EkoŚroda: Światowy Dzień Bałwana

Już jutro obchodzimy Światowy Dzień Bałwana! Z tej okazji w dzisiejszym poście z cyklu #EkoŚroda powiemy parę słów o ociepleniu klimatu, które na bałwany ma niebagatelny wpływ. 


Najpierw najważniejsza kwestia, musimy rozróżnić klimat od pogody - ten pierwszy to ogół zjawisk pogodowych (m.in.: wiatr, wilgotność, nasłonecznienie, średnie opady) występujących w danym miejscu. Kiedy doświadczamy bardzo mroźnych zim, często słyszymy, że zaprzecza to ocieplaniu się klimatu. To MIT! 


Zmiany klimatyczne nie ograniczają się jedynie do wzrostu temperatury. Znacząco wpływają także na obieg wody w przyrodzie - ciepła atmosfera zatrzymuje więcej wilgoci, co skutkuje opadami (deszczu lub śniegu). Doświadczamy ocieplenia Arktyki, zmniejszenia grubości pokrywy śnieżnej i rekordowo wysokich temperatur - zarówno w Polsce, jak i na całym globie - takie są fakty.


Nie musimy obawiać się, że za kilka lat nie będziemy już mogli ulepić bałwana. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zapomnieć o globalnym ociepleniu!